Урок №8



УРОК №8
ТЕМА СЕМЕСТРУ: «Мова музики»
ТЕМА УРОКУ : «Настрій в музиці»
МЕТА УРОКУ:
Навчальна – Ознайомити дітей з елементами музичної мови – мелодією,        ладом(мажор і  мінор) на прикладі музичного твору Л.Бетховена «Весела. Сумна».
Розвиваюча – Розвивати вокально-хорові навички, музичну пам‘ять, творчу уяву.
Виховна –      Виховувати любов до музики, культуру слухання музичного твору, почуття взаємоповаги, доброти.
ТИП УРОКУ : інтегрований
МЕТОДИ : пояснювально-ілюстративний, репродуктивний
МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ: розповідь, демонстрація, бесіда
ФОРМА РОБОТИ : групова, класна
ОБЛАДНАННЯ : ТЗН,касета, портрет Л.Бетховена, фортепіано, індивідуальні картки :
         BD14790_     MCj04398490000[1]                     
                               Дощ,       сонце,     веселий , спокійний, сумний,
кольорові картки, картки з написом лад, мажор, мінор, карти з питаннями для кожної групи, плакат «Настрій в музиці», таблиця «Музична сходинка».
ТВОРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА:
1.І.Шишкін «Дубовий гай».
2.І.Шишкін «На півночі дикій…»
3.І.Репін «запорожці пишуть листа турецькому султанові»
4.А.Монастирський «Запорожець»
5.І.Айвазовський «Дев‘ятий вал»
6.І.Айвазовський «Після бурі».


ПЛАН УРОКУ
1.     Вхід до класу під музику Л.Бетховена «До радості».
2.     Актуалізація опорних знань.
3.     Повідомлення теми, мети уроку.
4.     Пояснення нового матеріалу.
5.     Слухання Л.Бетховен «Весела. Сумна».
6.     Музичний словник.
7.     Повторне слухання Л.Бетховен «Весела. Сумна».
8.     Порівняння творів образотворчого мистецтва.
9.     Фізкультхвилинка.
10.                       Вокально-хорова робота.
11.                       Підсумок уроку.
12.                       Оцінювання.
13.                       Вихід із класу під музику Л.Бетховена «До радості».

ХІД УРОКУ:
1.Вхід учнів до класу під оду «До радості» Л.Бетховена
         Організаційний момент
      Музичне привітання «Урок музики» (на мелодію пісні «Я на солнышке лежу»).
      ВСІ            Урок музики у нас
                        Запросив усіх у клас.
                        Привітаймось дружно всі:
                        -До, ре мі, фа, соль, ля, сі.
        
ВЧИТЕЛЬ           Урок музики почавсь!
                            Кожен з вас приготувавсь?
         УЧНІ          Ми готові вже співати,
                            Грати й навіть танцювати.

2.Актуалізація опорних знань
         - Діти, пригадайте якою мовою спілкується з нами музика?
 (музичною мовою)
-         Ми розмовляємо з вами як? (словами, реченнями)
-         А як розмовляє з нами музична мова? (фразами, мелодіями)
Правильно. Молодці.
3.Повідомлення теми, мети уроку
Отож з вашими чарівними усмішками, з гарним настроєм сьогодні на уроці ми потрапимо в дуже цікаву країну, яку ми найбільше любимо, ця країна називається Музика! А в дорогу із собою візьмемо тему нашого уроку: «Настрій в музиці», і дізнаємось як за допомогою ладу композитор намагався донести до слухача, до вас настрій в музиці. Познайомимось із музичними термінами: лад, мажор, мінор.
4. Пояснення нового матеріалу.
         Коли ви читаєте казку, оповідання, текст то головному герою даєте характеристику. Який герой: добрий чи злий, високий чи низький, яки робив вчинки. Так композитори за допомогою засобів музичної виразності створюють певні образи та наділяють їх настроєм.
         – Діти, пригадайте твір якого композитора слухали на минулому уроці?
         (Л.Бетховен)
         – Діти, є у класі портрет цієї людини? (учень показує портрет  композитора)
5. Сьогодні ми слухаємо твір «Весела. Сумна» Л.Бетховена.
         А працювати будемо групами:
          –   розподіл учнів по групам,
       кожна група обирає капітана,
       кожна група отримує від вчителя картку - завдання,
       після прослуховування музичного твору кожна група спілкується і по закінченні підіймає руки в гору, показуючи тим, що завдання виконала,
       відповідь капітана групи.

ПИТАННЯ
1 група      Хто виконував цей твір? На якому інструменті було виконано цей твір?
2 група      Покласти малюнки за настроєм музики
3 група      Показати за допомогою кольорових карток настрій в музиці
4 група      До якого або яких музичних китів можна віднести цей твір?
5 група      В якому темпі виконувався цей твір?
                   У якому регістрі звучав цей твір?
6 група      Показати на малюнку настрій в музиці.

6.Музичний словник
         Лад це настрій в музиці      ( на парті у кожного учня лежать картки)
Лад
Мажорний                                     Мінорний
                                   BD14790_                                                     
7.Повторне слухання
         Завдання: – показ карткою настрій в музиці.
                          – визначення кількості частин у цьому творі.
ВЧИТЕЛЬ  Чому композитор дав саме таку послідовність настроїв, повторюючи веселу. Чому?    
УЧНІ          Композитор хотів підкреслити, що краще в житті було більш веселого, ніж сумного.
ВЧИТЕЛЬ   Наведіть приклади з власного життя.
8. Порівняння творів образотворчого мистецтва
         а) за настроєм,
         б) за кольоровою гамою,
         в) за порою року,
         г) за кількістю предметів на картинах

Молодці

9.Фізкультхвилинка  на мелодію української народної пісні
         «Як діждемо літа».
        
– У якому ладу звучала мелодія під час фізкультхвилинки?

10. Вокально – хорова робота
         – Діти, хто пригадає назву пісні яку ми почали вивчати  на минулому у    році? («Як діждемо літа»)
Щоб гарно заспівати пригадаємо правила для співу. Для цього потрібно сісти рівно, спина пряма, відстань між тулубом та партою – кулачок, співаємо слухаючи один одного, плечі не піднімаємо.
Розспівка
а)Широке дихання, округле і протяжне звучання голосних
 




б) Вправа на рухливість голосу ( по полу тонах вгору)
 



дзвін-ко не спі-вай-те ля – ля – ля – ля – ля - ля.    Голос-но  не  треба   ля -  ля – ля – ля – ля
в) Пригадаємо рух мелодії, стрибки
Вчитель показує рух мелодії о таблиці «Музично сходинка», діти разом із вчителем співають 1-й куплет пісні та показують рух мелодії.
       Який характер цієї пісні? (веселий, бадьорий, життєрадісний)

г) Виконання 2-го куплету класом,
д) Виконання пісні по одному учню з групи до дошки, а інші учні уважно слухають, по закінченні картками показують рівень виконання
 спів сподобався
           спів не сподобався, причина
є)  Виконання пісні інструментальним секстетом,
ж) Виконання пісні вокально - інструментальним ансамблем

Ось швидко плинув час, пора нам прощатись із країною «Музика»

11. Підведемо підсумок уроку
         –   Що таке лад? Які лади бувають?
       Чи впливає лад на мелодію? Як?
       Якій темі була присвячена музика, яку ми слухали на уроці?
       Скажіть назву твору та прізвище композитора.
       Що вам сподобалось на уроці?

12. Оцінювання
– Молодці! Ви були сьогодні дуже активні, емоційні, гарно співали, грали на музичних інструментах (вчитель оцінює роботу учнів).
       У вас на партах лежать зображення трьох  смайликів. Якщо вам було цікаво працювати на уроці підніміть MCj04398490000[1], якщо не дуже , якщо не цікаво – .
ВЧИТЕЛЬ Спасибі всім, хто працював,
                            Пісні співав, диригував,
                            На інструментах грав чудово,
                            Та тим, хто в гості завітав.

13.            До побачення. Учні виходять із класу під музику Л.Бетховена

ода «До радості».